Jakie są formaty zdjęć?

2 listopada 2022

Tworząc przestrzeń biurową, niezależnie czy dla branży księgowej, czy specjalistów marketingu internetowego, prawników, architektów, lekarzy czy notariuszy - warto postawić na kreatywne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest na przykład zawieszenie dużych obrazów lub plakatów na ścianach, które sprawiają, że pomieszczenia i korytarze prezentują się atrakcyjnie. Dzieła Szymona Brodziaka, mistrza czarno-białej fotografii, który używa w swej pracy między innymi aparatu cyfrowego, z powodzeniem zdobią także wnętrza domów. Szczególnie dobrze komponują się z nowoczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Zastanów się, jakiej wielkości obrazy zastosować w pomieszczeniach, tak aby stanowiły gustowny dodatek. Jakie są formaty zdjęć do wywołania?

Cyfrowe zdjęcia oraz te analogowe - duży format na ścianę

W zależności od planowanej aranżacji podczas ozdabiania pomieszczeń możesz wykorzystać fotografie cyfrowe w różnych wielkościach. Najlepiej sprawdzą się te zaczynające się od standardowego rozmiaru 20 x 30. Mając więcej przestrzeni na ścianach można także zdecydować się na wykorzystanie dzieł o wielkości 30 x 40 (odpowiednik to kartka A3), bądź o ile przestrzeń na to pozwala, wybrać większe formaty - takie jak np. 50 x 75, 105 x 70, 100 x 150, a nawet 150 x 225.

Standardowy format zdjęć cyfrowych i analogowych do wywołania

Obrazy, których autorem jest Szymon Brodziak, mogą zdobić nie tylko ściany we wnętrzach biur i domów, mogą także znajdować się w albumach kolekcjonerów dzieł fotografii cyfrowej. W zależności od albumu warto zdecydować się na standardowe formaty, takie które zmieszczą się na stronicach nieco większej książki, tzw. artbooka. Do nich należą takie wielkości, jak: 10 x 15, 13 x 18, 15 x 21. Są to standardowe rozmiary, jakie najczęściej spotyka się w rodzinnych albumach.

Jakie są formaty zdjęć fotograficznych do wywoływania? Poznaj niestandardowe wymiary, które charakteryzują się dużymi wartościami estetycznymi, a także w wielu przypadkach okazują się niezwykle użyteczne.

Zdjęcia - duży format i niestandardowe wymiary na ścianę

Wśród wielkości fotografii cyfrowych i analogowych można wyróżnić takie, które wywoływane są do produkcji dowodów, legitymacji studenckich, dyplomów ukończenia studiów czy druku pozostałych dokumentów. Najmniejsze formaty to między innymi 3,5 x 4,5. Fotografie wywołane w takich wymiarach, przedstawiające członków rodziny czy ukochane osoby, zdobią bardzo często nasze portfele. Szymon takich usług jednak nie świadczy :)

Można wyróżnić także niestandardowe wymiary zdjęć u fotografa. Są to między innymi kwadratowe odbitki – 10 x 10 bądź 13 x 13. Szczególne uznanie zdobędą one wśród miłośników Instagrama. Wykorzystując je wraz z białymi ramkami, można uzyskać efekt polaroidu, co świetnie komponuje fotografie na ścianie w domu, na przykład w kuchni, nad biurkiem czy koło łóżka. Dzięki temu zawsze możemy wrócić pamięcią do pięknych chwil i wspomnień z wakacji.

Format zdjęć cyfrowych – nieograniczone możliwości wywołania

Chociaż pewne wymiary fotografii cyfrowej są znormalizowane, rozwój technologii pozwolił nam na wywoływanie niestandardowych formatów (dużych i małych), zupełnie oderwanych od tych, które widzimy w albumach czy na ścianach domów i biur. Co więcej, na rynku można spotkać nie tylko prostokątne czy kwadratowe kształty, wielkie fototapety ale nawet okrągłe obrazy! Dzięki cyfryzacji fotografii jedyne, co ogranicza mistrzów aparatu, to wyobraźnia. A tej, jak doskonale wiemy, im nie brakuje.

Rozmiar zdjęcia do wywołania – małe czy duże?

Chcąc udekorować ściany domów lub biur postaw na duże obrazy. W pozostałych przypadkach lepiej sprawdzi się standardowe zdjęcie. Wymiary, które zdecydujesz się wybrać, mogą być różnorodne - zarówno znormalizowane (takie, które najczęściej się spotyka), jak i te mniej popularne. Niemniej jednak formaty wywołanych zdjęć fotograficznych z powodzeniem mogą zdobić ściany domów, biur, albumy kolekcjonerów, dokumenty urzędowe czy nawet ogromne billboardy reklamowe.

Fotografia artystyczna – duże i małe ozdoby na ścianę

Cyfryzacja pozwoliła na wywoływanie niestandardowych wymiarów obrazów, które cechują się wysokimi walorami estetycznymi w porównaniu do znormalizowanych wersji. To, na jaki się zdecydować, zależy od tego, jak zamierzamy wykorzystać zakupione dzieło i wizji samego mistrza aparatu, który w kadrze zatrzymuje otaczający go świat, wydobywając jego artystyczne znaczenie – tak jak to robi Szymon Brodziak znany ze swoich czarno-białych dzieł.