Jak wybrać dobre tło do zdjęcia?

2 listopada 2022

Fotografowanie to złożony proces twórczy, a na uzyskanie doskonałych zdjęć składa się szereg czynników, między innymi technicznych. Oprócz odpowiedniego oświetlenia i pieczołowicie przemyślanej kompozycji nie można zapominać o wyborze właściwego tła pod zdjęcia. Starannie dobrane tło do fotografowania niejednokrotnie może zadziałać cuda, a na pewno znacząco wpływa na jakość efektu końcowego. Pamiętaj - liczy się także drugi plan!

Tło w fotografii - jakie są jego funkcje?

Chociaż często tło fotograficzne traktowane jest nonszalancko, a jego znaczenie w procesie tworzenia zdjęć bywa bagatelizowane, to należy przypomnieć, że jego funkcje są dla fotografii kluczowe. Głównym zadaniem teł jest wyeksponowanie walorów produktu (w fotografii produktowej) lub podkreślić cechy fizyczne, czy mimikę twarzy (w portretach). Niejednokrotnie fotografowie w wyborze odpowiedniego tła decydują się także nawiązać do elementów kompozycji lub wyglądu postaci - na przykład poprzez wykorzystanie akcentu kolorystycznego. Dobrze dobrane tło bez wątpienia pomaga w budowaniu klimatu zdjęcia, dopełnia kompozycję, a nierzadko może być nawet przyczynkiem do powstania całej wizji fotograficznej.

Tło do fotografii produktowej - atrakcyjna ekspozycja obiektów

W fotografii produktowej niekoniecznie powinny interesować nas ładne tła do zdjęć, ale takie, które najlepiej wyeksponują cechy i detale obiektów, ponieważ najczęstszym celem takich zdjęć jest po prostu sprzedaż produktów. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na ofertę teł składanych, umożliwiających stworzenie mini studia do fotografii produktowej praktycznie w każdym miejscu, bez konieczności wynajmowania specjalistycznych przestrzeni. Innym popularnym obecnie typem jest tło typy flatlay, zawdzięczające swoją nazwę technice fotografii „na płasko”, szczególnie znanej z blogów, czy inFluencerskich kont w mediach społecznościowych. Tła flatlay mogą na przykład imitować fakturę stołu, czy drewnianych desek. Kompozycje przedmiotów ułożonych na takim tle mają na celu zaprezentować produkty w atrakcyjny, lifestyle’owy sposób.

Tło do zdjęć portretowych - podkreślenie unikatowych cech urody

Wydobycie niepowtarzalnych cech fotografowanej osoby to nie lada wyzwanie. Jakie tło fotograficzne wybrać, aby stworzyć udany portret? W tworzeniu oficjalnych, czy biznesowych zdjęć częstą praktyką jest wykorzystywanie bezpiecznej bieli lub szarości. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę także na to, jak niesamowite efekty można uzyskać dzięki kolorom i fakturom tła. Każdy człowiek ma w sobie coś niepowtarzalnego, do czego fotografowie często nawiązują za pomocą tła w odpowiedniej barwie lub o konkretnej strukturze. Szymon Brodziak, między innymi dzięki starannemu doborowi tła, tworzy prawdziwie unikatowe portrety o wysokiej wartości artystycznej.

Tła pod zdjęcia - najpopularniejsze rodzaje

Matowe, czy błyszczące? Białe czy czarne? Jakie tła fotograficzne wybrać, kiedy na rynku dostępnych jest tak wiele propozycji? Warto przypomnieć najczęściej występujące rodzaje oraz ich cechy charakterystyczne. Pierwszym, najpopularniejszym i najkorzystniejszym cenowo typem są tła kartonowe. Produkty tej kategorii są chętnie wybierane również ze względu na szeroką dostępność kolorystyczną, a także możliwość zakupu teł o różnych fakturach i deseniach. Równie dużą popularnością cieszą się tła materiałowe - wykonane z tkaniny lub flizeliny - umożliwiające marszczenie, drapowanie i dowolne układanie tkanin w zależności od wizji i potrzeb. Jako bardziej wytrzymała alternatywa dla teł papierowych dostępne są także tła z tworzyw sztucznych - polipropylenowe lub winylowe. Oprócz monochromatycznych powierzchni ciekawą propozycją jest tło fotograficzne scenkowe, na przykład z nadrukiem konkretnego wnętrza lub pleneru. Takie tła są szczególnie przydatne podczas organizacji sesji tematycznych.
Często używanym tłem jest dziś także tło chroma key, wykorzystywane przy technice green screen. Jest to specjalistyczne winylowe tło fotograficzne w kolorze możliwie najmocniej kontrastującym z ludzką skórą (najczęściej jest to kolor zielony lub niebieski). Dzięki temu, w późniejszej obróbce, możliwe jest zastąpienie tła dowolnym obrazem.