Fotografia podwodna – jak zrobić dobre zdjęcia pod wodą?

20 października 2022

Zdjęcia w wodzie to klasyka każdych wakacji. Mogą być naprawdę wspaniałą pamiątką za kilka lat. Podwodny świat od zawsze fascynuje ludzi – nieodkryty do końca, tajemniczy, pociągający jak marzenie senne. Jeszcze do niedawna fotografowanie podwodnych krain było tak nieosiągalne, jak na przykład lot w kosmos. Na szczęście z rozwojem techniki na rynku pojawia się coraz więcej aparatów i kamer, które pozwalają na uwiecznianie ciekawych okazów przyrody lub niespotykanych na co dzień przedstawicieli fauny. Fotografia podwodna to także szalone chwile w basenie podczas wakacyjnego odpoczynku. Jak zacząć swoją przygodę ze zdjęciami pod wodą i o czym pamiętać podczas robienia ich? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Czym robić zdjęcia pod wodą?

To pytanie, które na sto procent pojawiło się w Twojej głowie jako pierwsze. Nie powinno się przecież używać pod wodą pierwszego lepszego aparatu, który nie jest do tego przeznaczony. Możesz oczywiście zakupić dedykowany właśnie takiej fotografii, specjalny, wodoszczelny aparat fotograficzny. Będzie to jednak rozwiązanie dosyć kosztowne i nie ukrywajmy, używane jedynie kilka razy do roku. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zakup uniwersalnej kamerki sportowej – tego typu urządzenie pozwoli Ci w bezpieczny sposób fotografować podwodny świat, ale także będziesz mógł je wykorzystać również zimą, na przykład podczas wypadu na narty. Oczywiście to nie jedyne rozwiązanie, na rynku pojawia się coraz więcej specjalnych osłonek i obudowań na smartfony, dzięki którym piękne zdjęcia w wodzie możesz wykonać swoim telefonem!

Fotografowanie pod wodą – czy w każdym zbiorniku ma sens?

Woda nie jest pomocnikiem podczas sesji zdjęciowych – powiedzmy to na starcie. A wszystko przez to, że po pierwsze… woda wodzie nie równa. Nie każde jezioro, morze czy rzeka może zaoferować Ci piękna, przejrzystą wodę, w której fotografowanie okazów przyrody, czy ryb będzie proste. Większość zbiorników wodnych jest niestety zielonkawa, a ich dno pokryte piaskiem i mułem, przez co fotografie tracą na atrakcyjności. Jasne jest, że chlorowana, ultraczysta woda w hotelowym basenie dużo bardziej będzie się nadawać do sesji zdjęciowych z udziałem modela czy modelki, niż pobliska rzeka lub jezioro. Oczywiście jeśli zależy Ci na uchwyceniu przyrody, to opcja w postaci głębin jeziora będzie dla Ciebie frajdą nie z tej ziemi. Najlepszą przestrzenią do takich eksperymentów będą czyste i bogate w faunę i florę ciepłe morza południowe. Jeśli chcesz postawić na efekt artystyczny, możesz – jak Szymon Brodziak – postawić na czarno-białą fotografię. Na początku musisz więc sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie – czego oczekujesz od podwodnych obrazów.

Woda to ciężki przeciwnik…

Niestety to prawda i może się okazać, że zdjęcia pod wodą nie są takie proste do wykonania, jak Ci się na początku wydawało. Wszystko dlatego, że po pierwsze pod wodą ludzkie oko odbiera obiekty nieco inaczej – najporościej mówiąc wszystko, co widzimy w wodzie, wydaje nam się nieostre. Dzieje się tak za sprawą innego niż na powierzchni kąta załamania promieni światła, które wpadają do gałki ocznej. Dlatego to, co może nam się wydawać idealnie ostre na ekranie aparatu, w rzeczywistości najpewniej będzie rozmazane. Kolejnym aspektem fotografowania pod wodą są kolory, a dokładniej ich mniejsza intensywność. Dzieje się tak oczywiście za sprawą tego, że woda pochłania dużą część promieni słonecznych, czyli światła. Warto wiedzieć, że im głębiej zanurkujesz w wodzie, tym mniej światła będzie Ci towarzyszyć podczas wykonywania zdjęć.

Fotografia podwodna – o czym pamiętać, aby zdjęcia wyszły wspaniałe?

Przejdźmy teraz do sedna – co zrobić, aby zdjęcia pod wodą wyszły dobre? Przede wszystkim podejść do tego na luzie i nie zniechęcać się kiedy coś nie wyjdzie. Praktyka przecież czyni mistrza. Przyglądając się bardziej konkretnym aspektom warto pamiętać, aby zdjęcia w wodzie były wykonywane w tak zwanym formacie RAW, czyli surowym. Podczas późniejszej ewentualnej edycji fotografii (poprawa kolorów, usuwanie niechcianych elementów zaburzających kadr) będziesz mieć dużo większe pole manewru. Po drugie, podczas robienia zdjęć pod wodą, na których ma się znaleźć jakaś osoba postaraj się być jej jak najbliżej – przy podwodnych sesjach zdjęciowych jest to bowiem bardzo ważne. Zrezygnuj także z zoomowania obiektów, które chcesz uwiecznić – użycie zooma może skutkować nieestetyczną, słabo oświetloną fotografią. Musisz również pamiętać o tym, jak działa oświetlenie pod wodą – jeśli wiesz, że nie będzie go zbyt wiele, zabierz ze sobą lampę błyskową, dzięki czemu Twoje zdjęcia będą zawsze doskonałe.
Powyższe wskazówki z pewnością przydadzą się podczas podwodnych przygód z aparatem – wskakuj do wody i twórz małe dzieła sztuki!