Brak produktów w koszyku.

Jak robić dobre i ostre zdjęcia w ruchu?

Jak robić ostre zdjęcia w ruchu?

“Zamrożenie” dynamicznej klatki przedstawiającej mobilne przedmioty czy ludzi może z pozoru wydawać się bardzo trudne, niemniej jednak istnieją techniki, a nawet wbudowane w urządzenie tryby pomagające w uchwyceniu energicznego, a zarazem ostrego obrazu. Bawiące się dzieci, przejeżdżający samochód czy przemieszczający się w szybkim tempie ludzie to kilka z wielu dobrych propozycji dynamicznych scen, które możesz spróbować uchwycić swoim aparatem.

Przydatne wskazówki - jak zrobić dobre zdjęcie w ruchu?

Próbując uchwycić dynamiczne ujęcia z dziećmi najczęściej kończysz z rozmazaną fotografią? Przyczyn rozmytego ujęcia i braku ostrości może być wiele, a czasami sedno problemu tkwi nie w aparacie, a w pozostałych aspektach uwieczniania obrazu. Należy przede wszystkim zastanowić się, co chcemy sfotografować - dzieci, ludzi, samochody, a może po prostu krople wody?

Wybór jest praktycznie nieograniczony, ważne jednak, by obiekty (np. samochody, ludzie) były dynamiczne. Wielu rodziców zastanawia się, jak robić zdjęcia dzieciom w ruchu? Odpowiadamy: zabierz je na dwór! Kluczowym aspektem jest bowiem dobór odpowiedniego oświetlenia. Dobre i ostre ujęcia najlepiej wychodzą latem, w plenerze, o poranku lub po południu, kiedy ilość światła jest duża.

Jak robić zdjęcia w ruchu? - optymalne parametry

Chociaż do uzyskania oczekiwanego rezultatu potrzeba m.in. odpowiedniego światła, do wykonywania dobrych fotografii biegających dzieci czy poruszonych się ludzi przyda się również znajomość parametrów aparatu. Jak ustawić aparat do zdjęć w ruchu? Jeśli chodzi o aparat i jego parametry, tu główną rolę gra czułość. Najlepiej ustawić ISO 800, a nawet 1600, 3200 czy 6400.

Dobrze, by czas naświetlenia ustawić tak niski jak to tylko możliwe. Migawkę z kolei można ustawić nawet na 1/500 czy 1/1000 sekundy albo i krócej. Odpowiednie ustawienie parametrów pomaga uchwycić w należytej ostrości bawiące się dzieci, jadące samochody czy przemieszczający się tłum ludzi.

Jak zrobić dobre zdjęcie w ruchu?

Wielu amatorów fotografii samochodowej zastanawia się, jak robić ostre zdjęcia w ruchu. Jeśli w Twoim aparacie znajduje się opcja “tryb seryjny”, to koniecznie ją wypróbuj. Tryb seryjny pozwala uchwycić wiele obrazów jeden po drugim. Istnieją zatem spore szanse, że podczas kilku, kilkunastu podejść w czasie jednej serii uda Ci się wykonać wysokiej jakości, dobre i ostre ujęcie spełniające Twoje oczekiwania.

Dobrym przykładem dążenia do jak największego zamrożenia klatki z pomocą trybu seryjnego będą zdjęcia samochodów w ruchu. Niemniej jednak, w wypadku samochodów możemy pokusić się również o inne techniki. Możemy na przykład rozmyć tło, pozostawiając samochód w ostrości. W celu uzyskania takiego efektu należy zmienić ustawienia aparatu, mianowicie czułość, przysłonę i czas. Ciekawy efekt to również rozmyte tło oraz rozmyty samochód - wskazuje to odbiorcy, że samochód jest bardzo szybki.

Jaki wybrać aparat do robienia zdjęć w ruchu?

Najczęściej spotykane są lustrzanki, chociaż inne aparaty równie dobrze wykonują ostre, wysokiej jakości zdjęcia w ruchu. Przykładowo, by wykonać zdjęcia ludzi w ruchu czy innych obiektów znakomicie sprawdzi się wspomniany już tryb seryjny. Warto zatem zwrócić uwagę, czy interesujący nas aparat posiada taką opcję, niemniej jednak nie jest to konieczność. Niektóre urządzenia posiadają nawet tryb “dzieci” lub “sport”, które pomagają w uchwyceniu dynamicznego ujęcia. Mimo wszystko, w wykonaniu ostrego zdjęcia ważniejsza jest odpowiednia technika.

Praktyczne porady

Jak zrobić ostrą fotografię bez względu na warunki? Ważne, by zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać: czy chcemy mieć wszystko wyraźne, czy może rozmyte tło, wyraźnych ludzi znajdujących się w kadrze, a może rozmyte dzieci, by pokazać ich dynamiczną zabawę? Zależnie od oczekiwanego efektu należy ustawić odpowiednie parametry. W wypadku oddalonych obiektów, spróbuj patrzeć przez wizjer. Do fotografowania ludzi grających w piłkę, biegaczy czy aktywnych dzieci fantastycznie sprawi się również statyw. Statyw pomaga uniknąć szumu wynikającego z drgającej ręki fotografa.

Sprawdź fotografie autorskie